Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Sušenky šťastná kuřátka - happy chick

Sušenky šťastná kuřátka - happy chick

Autor: Lucka D./středa 13. března 2013/Kategorie: Sušenky

Hodnocení článku:
Bez hodnocení
Recept z
jarního
speciálu

Sušenky v časopise vypadaly hrozně roztomile, jakmile jsem je viděla, bylo úplně jasné, že je budu dělat. Shánění ingrediencí a vybavení bylo tentokrát trochu obtížnější, takže v článku najdete opravdu spoustu odkazů, které vám snad pomůžou. 

Ingredience

Tentokrát to s ingrediencemi bylo těžší. 

O zlatém sirupu jsem psala už u mrkvového dortu. V podstatě je to rozvařený cukr ve vodě (nechat zhoustnout, ne zkaramelizovat) s plátky citronu. Pro zájemce - recept je tady. Ale naprosto upřímně, je ho tam 1 lžíce a jde bez problémů nahradit tekutým medem - konzistence je stejná, sladký je to taky a med mě osobně chutná víc. 

Naštěstí mi docela dost sirupu zbylo z onoho mrkvového dortu a tehdy jsem ho sehnala pouze u Marks&Spencer. Teď si myslím, že by se mohl dát sehnat i v Makru, ale nikdy jsem ho tam nehledala, takže 100% jistá si nejsem.

Druhý problém pravděpodobně bude žlutý fondán, resp. fondán obecně (je bílý). Na obarvení vám stačí jen barva a trocha hnětení, takže proč si komplikovat život sháněním správného odstínu fondánu. Fondán jsem už jednou kupovala, na fondánové fancies, a tehdy jsem ho brala z internetového obchodu Malátkovi. Nebyla jsem si jistá, zda mi ten zbytek bude stačit a dočetla jsem se, že by se fondán mohl dát sehnat v Makru. Vydala jsem se tam a měli ho, tak jsem si kilo pro jistotu koupila. 

Pokud nemáte po ruce Makro a nestihli jste objednat fondán po Internetu, našla jsem na něj recept, ale nemám ho vyzkoušený, takže je to takový tip naslepo.

Obarvení je pak hrozně jednoduché. Práškovou žlutou barvu mají ve všech trošku větších obchodech, rozmíchala jsem jí asi tak půlku v trošce vody, tak abych získala vysokou koncentraci. Pak jsem párátkem přenesla pár kapek do fondánu a hnětla, dokud se barva rovnoměrně nerozptýlila ve hmotě. Barvu jsem po malých dávkách přidávala tak dlouhou, dokud jsem nebyla spokojená s odstínem. Na barvení si vezměte rukavice, tuhle zkušenost už jsem udělala u fancies, barva se z rukou hrozně špatně smývá a z pod nehtů ještě hůř.

A ještě jedna věc k fondánu, pokud vám přijde poněkud tvrdý a nechápete, jak něco tak tvrdého vyválet, dejte ho na 10-15 vteřin do mikrovlnky. Jak se zahřeje, tak změkne a dá se s ním krásně pracovat. Pokud ho vytáhnete moc teplý, tak ho nechte zase trochu zchladnout. 

Černá a oranžová dekorační poleva byly posledním oříškem, co se týče ingrediencí. Poleva, kterou jsem zkoušela u fancies dopadla hrozně špatně, buď jsem jí udělala příliš hustou nebo naopak příliš řídkou. Nebyla jsem schopná trefit správnou konzistenci a neměla jsem moc chuť zkoušet to znovu. 

V obchodě jsem si našla moc pěkné tubičky na zdobení, kde byly 4 barvy - zelená, červená, žlutá a bílá. Místo oranžové jsem se rozhodla použít červenou na zobáčky a žlutou na křídla (byl to jiný odstín žluté než u fondánu, takže to bylo i vidět). Místo tmavé polevy jsem si rozpustila pár kostiček hořké čokolády.

Vybavení

Silikonové zdobící pero bylo v některém z předchozích čísel a já jsem ho použila pouze na zdobení čokoládou. V tenhle moment jsem byla docela ráda, že jsem si koupila ty tubičky s barevnými polevami, protože bych jinak musela to pero během pečení dvakrát umývat. 

Formička na kuřátka mi fakt chyběla a vůbec se mi nelíbila představa, že bych vyřezávala kuřátka nožem podle papírové předlohy. Našla jsem si v Tescomě moc pěkná vykrajovátka, kde bylo i kuřátko. Později jsem trochu zplakala nad výdělkem. Vykrajovátka jsou hrozně prťavý, kuře mělo cca 4 cm na výšku a u zdobení jsem měla pocit, že to snad nikdy nedodělám. Na druhou stranu byla jsem moc ráda, že jsem měla i jiné tvary, než jen kuřátka, dělala jsem i beránky a motýlky a všechno vypadalo prostě bomba.

Těsto a fondán

Těsto se docela hodně drobilo, opravdu spojit se mi ho podařilo až na válu, pak už se s ním dalo pracovat celkem dobře. Překvapilo mě, že v těstě byly pořád viditelné krystaly cukru, zmizely až při pečení. V lednici jsem ho měla nakonec víc než hodinu. Rozhodla jsem se, že si napřed vykrájím tvary z fondánu a než jsem to obarvila, rozválela a vykrájela, tak byla hodina pryč. 

Fondán se dal vyválet bez problémů na milimetrovou tloušťku. U čtyřicátého pidi kuřátka jsem se rozhodla, že kuřátek už je dost. Ze zbytku žlutého fondánu jsem vykrájela cca 20 motýlků a zbylý fondán už jsem nebarvila vůbec a udělala z něj cca 20 beránků. Správně jste se dopočítali k číslu 80 tvarů z fondánu, ta vykrajovátka byla fakt malá.

Když jsem začala vyvalovat těsto, velice rychle jsem pochopila, že když bude mít tloušťku 5mm, tak z něj v životě 80 sušenek neudělám. Malé matematické zamyšlení. Podle receptu máte mít 250g fondánu a vyválet ho na co nejtenčí plát, v mém případě 1mm. Těsta je cca 500g a máte ho vyválet na tloušťku 5mm. Dvakrát tolik hmoty v těstě, ale 5x tak vysoký plát. Taky už vám je jasné, že někde bude problém? Nakonec jsem těsto vyválela v prvním válení cca na 2 mm, v těch dalších pak už na 4mm, těsto už se víc lepilo.

Doporučuju postupovat opačně než já, tj. napřed vyválet na 5mm těsto a vykrájet ho a teprve potom se pustit do fondánu a jeho množství uzpůsobit nebo nevykrájený zbytek schovat napříště.

K vykrajování, resp. k formičkám ještě jedna poznámka. Umělohmotné formičky fakt nejsou ve srovnání s kovovými tak dobré. Neodkrajují těsto a ani fondán tak čistě. Vykrojené kousky jako by měly kolem sebe ještě jeden hrozně tenoučký okraj. Pořád jsem přemýšlela proč a přišla jsem na to samozřejmě až u posledního plechu. Umělohmotné formičky nemají dostatečně ostrou spodní hranu a těsto/fondán zmáčknou. Na hraně pak zůstane přilepená úplně tenounčká vrstva těsta a ten "výkrojek" pak samozřejmě z formičky vyklepnete i s tou vrstvičkou. Abych se toho zbavila, tak jsem po vykrojení vždy formičku hned otočila, prstem přejela okraj, abych odstranila přebytečné těsto a teprve potom jsem vyklopila "výkrojek".

U tvarů, které jsem už měla roztřepené, jsem to udělala tak, že u těsta jsem přebytečný okraj skrojila nožem, příp. přimáčkla k hraně výkrojku. U fondánu to bylo jednodušší, jakmile trochu zaschnul, tak se dalo to roztřepení prostě odrolit, sice jsem na to musela opatrně (zvlášť kolem zobáčků), ale šlo to.

Pečení a zdobení

Pečení bylo v pohodě, jen jsem místo 10-12 minut pekla jen 7 minut, přeci jen jsem měla sušenky nižší. I tak se mi první plech (nejnižší sušenky) zdál kapku připečený, takže další plechy už jsem tak dozlatova nepekla.

Sušenky vychladly během 30 minut a já se pustila do zdobení. Každý kousek fondánu jsem zezadu potřela vodou a opatrně přitlačila na sušenku. Sušenky se při pečení trochu stáhnou a vyběhnou, ty moje se stáhly cca o 1mm. Což má své výhody, překrytí fondánem, který se nepeče a tudíž nestáhne, je potom sranda, nemusíte se bát, že to někde nebude sedět. Ono to vlastně nesedí 100% nikde, ale protože je větší fondán, tak hotové sušenky vypadají skvěle i tak.

Protože jsem holka zvědavá, tak jsem ochutnala jednu sušenku hned, jak jsem dolepila fondán na kuřátka. Bylo to sice dobrý, ale hrozně, hrozně sladký. Přeci jen to byly cca 2-3mm sladkého těsta a na nich 1mm cukrového fondánu. Začala jsem přemýšlet, jak tu sladkost srazit. Napadlo mě fondán místo vodou lepit marmeládou.

Bohužel jsem doma neměla žádnou vyloženě nakyslou jako je černý rybíz nebo maliny a nezbylo mi nic jiného než sáhnout po fíkové. Marmeládu jsem nedávala na celý povrch fondánu, nechávala jsem kousek od okraje volný a ten jsem pak ještě potírala vodou, aby na sušence dobře držel. Ochutnání první marmeládové sušenky mě přesvědčilo, že to byl dobrý nápad a marmeládou už jsem pak dolepila všechno.

Pak jsem si rozpustila hořkou čokoládu, ničím jsem ji neředila. Natáhla jsem čokoládu do pera a namalovala kuřátkům nožičky (teda spíš podstavce:)) a očičko. U beránků jsem malovala čokoládou vše - kopýtka, uši i oči. Oči byly docela sranda, trefit dvě stejně velké, ve stejné výšce a v rozumné vzdálenosti od sebe bylo docela umění. 

Nechala jsem čokoládu zaschnout a sáhla po polevě v barevných trubičkách. Zobáčky jsem udělala červeně, křídla žlutě. Motýlky jsem dělala různobarevně, jak se mi zrovna líbila kombinace barev. 

Někdy cca uprostřed všeho toho zdobení už jsem měla křeče v prstech, silikonové péro i trubičky se musí mačkat, aby se s nimi dalo zdobit. Ale vydržela jsem a po dvou hodinách jsem měla dozdobeno.

Ortel

Vzhledově jsou sušenky naprosto super, chuťově jsou na můj vkus trochu moc sladké, ale to se při další pečení poddá. Udělám vyšší sušenky a fondán budu lepit nějakou kyselou marmeládou, případně dám do těsta trochu citrónové kůry. Jestli máte doma malé děti, tak ty budou ze sušenek určitě totálně unešené.


Počet zobrazení (5124)/Komentáře (2)

2 komentář(e) ke článku "Sušenky šťastná kuřátka - happy chick"

7
0

Denis Binda

14.03.2013 11:31

To je hezký, mňam!


0
0

Lucka D.

14.03.2013 11:54

Vzhledově jsou naprosto úžasný, všichni z nich byli/jsou unešení. Největší poklona byla, když se mě babička zeptala, jak jsem to zdobila, že to je moc pěkný:)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář