Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Linzertorte - Linecký koláč

Linzertorte - Linecký koláč

Autor: Lucka D./úterý 4. června 2013/Kategorie: Koláče

Hodnocení článku:
4.0
Recept z čísla
16

Na pohled naprosto úžasný koláč se zajímavým mřížovým vzorem. Navíc "linzer" ve mě hodně evokovalo, že bude chutnat jako linecké cukroví, které prostě miluju.

Ingredience

Kromě mletých mandlí je vše bez problémů sehnatelné. Celé mandle se ale dají sehnat všude, stačí je pak doma prohnat mixérem a máte mandle mleté, resp. drcené (jen bacha na to, jak dlouho je mixujete, ať z nich nemáte pastu). Dívala jsem se tak různě po netu, jestli to mají být mandle se slupkou, bez slupky, pražené nebo ne. A co recept, to jiný názor:) 

V konečném důsledku je to asi jedno. Souhlasím s tím, že když mandle trochu opražíte, tak víc vynikne jejich chuť. A slupka nebo ne - mám raději ty bez slupky, drť není tak vlhká a taky těsto/korpus jsou pak pěkně bílé.

Větší špetku mletého hřebíčku jsem nahradila malou špetkou mletého hřebíčku, moc ho nemusím. A příště ho vynechám úplně. Hřebíček prostě patří k jablkům, hruškám a hlavně do svařáčku a nikam jinam.

A alespoň pro mě nejzáhadnější součástka - marmeláda. Co je to za pokyn "sklenice marmelády"? V obchodě měli sklenice velikosti 100g - 750g. Koupila jsem si sklenici o gramáži 325g. 

Pak jsem si tak prohlížela tu fotku koláče a ta vrstva marmelády je tam docela vysoká, na celou výšku koláče. Kapku jsem znejistila a utíkala jsem koupit tu marmeládu ještě jednu. Nakonec jsem použila cca 1,5 sklenice, tj. cca 500g marmelády.

Blbost, blbost, blbost!

Na tu vrstvu marmelády na fotce zapomeňte. Těsto je tenounké a na tom cca centimetrová vrstva marmelády. To se nedá jíst. Je to jako když dlabete marmeládu samotnou. Asi tak po třech soustech mě z toho sladkého, tak pálilo v krku, že jsem musela přestat jíst. A to se mi fakt často nestává!

Resumé pro příště - buď mnohem míň marmelády nebo nahradit marmeládu něčím jiným, u čeho si sama můžu korigovat míru sladkosti, např. rozvařenými malinami nebo to namixovat, půl malin, půl marmelády. Bylo by to sice víc práce, ale zase by se to dalo jíst.

Zvědavost mi nedala a začala jsem surfovat po webu a hledat, jaké množství marmelády je v jiných receptech. Poměr mezi součtem mouka+mandle+cukr+máslo a marmeládou se většinou pohyboval od 4:1 do 3:1, v mém případě to bylo 1:1. Není divu, že se to nedalo jíst.

Zapomenu-li na termín "sklenice" a budu se držet daných poměrů, tak na množství těsta uvedené v časopise byste měli použít 125g - 170g marmelády. Že nebudete mít náplň na celou výši koláče, na to se vykašlete. Těsto se stejně při pečení kousek stáhne a asi je důležitější, aby se to vůbec dalo jíst.

Kolikpak to asi je "strouhaná kůra z jednoho citrónu"? Je to jedna polévková lžíce neupěchované kůry.

Lžičku ovocného likéru jsem nahradila amaretem, které už v lednici mám. Stejně se podle receptu má dát do těsta. A vzhledem k tomu, že v těstě už jsou obsažené mandle, tak mi přijde, že se tam amareto hodí i víc. Nicméně mi to přišlo trochu divné, očekávala jsem, že se likér bude dávat do náplně. A ostatní recepty na linzertorte, které jsem našla na netu, to tak i uvádějí. Takže příště asi opravdu koupím ovocný likér a dám ho do náplně. 

Těsto

Kuchyňského robota mám, tak jsem nechala těsto na něm a jen jsem vzniklou drobenku domačkala do tvaru koule a dala do ledničky chladit. Pozor těsto opravdu hodně lepí. Je to snad to nejlepivější těsto, ze kterého jsem prozatím pekla.

Při dávání těsta do formy jsem podnikla pokus těsto rozválet válečkem. Jak jsem ostatně zvyklá z práce s křehkým těstem. Pokud to zkusíte, doporučuju těsto válet mezi 2 fóliemi. A i tak se nesnažte to vyválet moc na tenko. Fakt se hrozně lepí. Nakonec jsem těsto do formy namačkala a vytáhla okraje přímo ve formě. Šlo to celkem dobře, těsto je opravdu měkoučké. Abych se zbavila otisků prstů na dně formy, vzala jsem skleničku a těsto trochu ve formě poválela. Pěkně se tím vyrovnalo.

Vzpomněla jsem si na jednu radu, kterou jsem četla ke křehkému těstu. Těsto nastrouhat na hodně hrubém struhadle a namačkat do formy. Myslím, že v tomhle případě by se to celkem i hodilo, ale nemám to vyzkoušené.

Zbylou třetinu těsta jsem vyválela podle pokynů mezi dvěma fóliemi. Ale rozhodně ne na úhledný kruh na velikost koláčové formy. Fólie totiž nebyla tak velká, resp. široká.

Proužky jsem krájela rádélkem, aby byly alespoň trochu rovné. Bohužel jsem je začala krájet docela široké. Stačí šířka 1 cm nebo méně, pokud se vám to povede. Ukrojení samozřejmě není takový problém. Problém je přenesení proužků na koláč a jeho aranžování. Trhají se. Na přenášení jsem nakonec používala dlouhou obracečku na palačinky, aby se mi proužky nerozpadaly.

V některých těch receptech na netu jsem dokonce viděla, že proužky nebyly jen položené přes sebe, ale byly spletené. Vždycky byl proužek nad druhým proužkem, pak pod ním a zase nad ním atd. Připomínalo to vzor proutěného košíku jen s většími oky. Vypadalo to moc pěkně, ale absolutně nechápu, jak se to tvůrci povedlo proplést, mě se proužky opravdu lámaly už jen při přenášení. Na takhle složitou manipulaci bych si rozhodně netroufla.

Pečení

Pekla jsem celkem 40 minut, ale na 175°C. Původně jsem si myslela, že marmeláda pečením trochu zhoustne, že se z ní vypaří voda. Ale opak je pravdou. Marmeláda naopak teplem zřídla a při pečení můžete i vidět, jak trochu bublá.

Servírování

V receptu píšou, že se může podávat teplé i studené a se šlehačkou. Osobně mi přijde, že by se k tomu spíš hodila zakysaná smetana, srazila by ještě trochu sladkost marmelády. 

Servírování za tepla byl trošku problém. Koláč jsem krájela ještě teplý z trouby. Jenže jak jsem do něj řízla, tak se teplá marmeláda prostě roztekla a výsledek vypadal docela strašně. Rozhodně doporučuju koláč nechat kompletně vychladnout a po ukrojení ohřát v mikrovlnce (pokud si potrpíte na zahřáté sladkosti). Mě víc chutnala varianta studeného koláče.

Ortel

Asi mi nezbude nic jiného, než koláč zkusit opéct znovu. Chuť těsta byla dobrá, ale množství marmelády jí prostě zabilo. Takže chuťově moc nemůže hodnotit koláč jako celek.

Co rozhodně hodnotím kladně, tak to je vzhled koláče. Díky ozdobné mřížce vypadá opravdu moc dobře.

Počet zobrazení (5076)/Komentáře (1)

1 komentář(e) ke článku "Linzertorte - Linecký koláč"

4
0

dana

17.11.2014 15:23

Mila zlata! Linzertorte je vanocni kolac.

Pece se zacatkem prosince, aby se prolezel. Marmeladu pouzij rybizovou jako na jakykoliv jiny mrizkovy kolac. Proste jen slabe potri! Po vychladnuti zabal do alobalu a schovej.

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář