Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Mrkvový dort

Mrkvový dort

Autor: Lucka D./středa 7. listopadu 2012/Kategorie: Dezerty, Slavnostní dorty

Hodnocení článku:
5.0
Recept z čísla
2

Mrkvový dort mě překvapil. Přítel tvrdí, že už jsem ho jednou jedla v naší oblíbené kavárně (kterou mimochodem už zavřeli), ale já si na něj vůbec nemůžu vzpomenout. Tak jsem si řekla, že když si nevzpomene mozek, třeba si vzpomenou chuťové buňky.

První problém - ingredience

Ingredience byly celkem jasné, až na dvě výjimky zlatý sirup a vláčný přírodní krupicový cukr

Přírodní krupicový cukr jsem si přeložila jako hnědý cukr. Ale jak sakra myslí "vláčný", cukr se přece sype, ne? Po chvílí přemýšlení a hledání sousloví "vláčný cukr" (není to příliš obvyklý výraz) na netu, jsem došla k názoru, že tím myslí cukr, který nedělá hrudky. V cukru jsem žádné hrudky neměla, a kdyby byly, tak se přiznám, že bych ho prostě vzala přes sítko, abych se jich zbavila nebo se jim vyhnula. Určitě bych ale neletěla do obchodu pro cukr, který zaručeně nedělá nebo minimálně zatím nemá hrudky.

Druhý oříšek byl zlatý sirup. S důvěrou jsem šla do svého oblíbeného Tesca, ve kterém jsem zatím vždy vše sehnala, a s údivem jsem z něj odcházela, tohle jsem totiž nesehnala. Ani u potřeb na pečení, ani u medu, ani u sekce se sirupy, prostě nic.

Tak jsem zase sedla k počítači a hledala, co to vlastně zlatý sirup je. V podstatě je to rozvařený cukr ve vodě (nechat zhoustnout, ne zkaramelizovat) s plátky citronu. Pro zájemce - recept je tady. S tou hodinou navíc, kdy bych si připravovala sirup, bych se smířila. Ale ty 2 měsíce, které ho doporučují nechat odstát, to už mi přišlo na přípravu dortu fakt trochu dlouho... 

Tak jsem hledala dál. Prý se často používá v anglosaské kuchyni. To mi moc nepomohlo, Tesco je anglický obchod a nic. Ale jedna moudrá paní v diskuzi zkonstatovala, že nejbližšího Marks & Spencera má 150 km daleko, rozhodně tam kvůli tomu nepojede a sirup nahradí medem.

A bylo to. Já mám Marks & Spencera necelých cca 20 minut. Tak jsem počítala 20 minut tam, 20 zpět, 20 minut na místě... Hmmmm, to je mnohem míň než 2 měsíce. Sedla jsem do auta a za hodinu jsem byla doma s 680g zlatého sirupu a o cca 70 Kč chudší, auto sice taky zadarmo nejezdí, ale co už, ulovila jsem zlatý sirup!

Kdybyste chtěli vědět, jak to vlastně chutná a vypadá. Tak sirup má konzistenci cca jako med a chuťově mě nejvíc připomíná lízátka, takové ty dudlíky, co jsem si jako malá kupovala na pouti. Podle mě by to šlo bez problémů nahradit medem nebo i javorovým sirupem, ten je ale už chuťově výraznější a taky dražší. 

Druhý problém - příprava ingrediencí

Tady jsem v podstatě jen netrefila velikost struhadla na mrkev. Ono "nahrubo" nastrouhat lze pochopit taky různě. Mumík (tak říkám kuchyňskému robotovi) má hrubé struhadlo s dírama tak 1 cm v průměru. Protože sice vařím ráda, ale taky jsem dostatečně líná, tak jsem strouhala robotem a ten 1 cm už byl fakt moc. Schválně jsem pak měřila hrubou stranu klasického ručního struhadla a tam je průměr 6 mm. Takže příště strouhám pěkně postaru, růčo na struhadle.

Třetí problém - vybavení

Schválně, kdo z vás má doma 2 formy s otevíracím dnem? A ještě k tomu o stejném průměru. Já ne. Tak jsem se rozhodla, že to upeču jako jeden korpus a pak ho rozříznu. Jo, dobrý nápad, ale docela jsem na něj dojela.

Korpus byl tak vysoký, že než se pořádně propekl, tak se z vrchu spálil. Tenhle scénář už mi byl jasný po prvních 30 minutách pečení, kdy bylo těsto ještě kompletně tekuté. Jenže moc možností jsem neměla, buď ho nechám propéct a spálit nebo nebude sice spálený, ale zato bude uprostřed syrový. 

Takže jsem ho nechala propéct (a připéct) a když korpus vychladl, tak jsem ořezala spáleniště, tj. vrch a boky, spodek už ne, to už by mi z toho korpusu fakt nic nezbylo.

Rozhodně pečte na dvakrát, i kdyby v jedné formě!

Jinak korpus je tmavý, mě osobně připomíná perník (to asi ten zázvor a skořice) s trochou kokosu. Taky je vláčný a fakt moc dobrý. Přišel mi trochu moc sladký, ale na konec se ta sladkost srazila svěžím pomerančovým krémem.

Čtvrtý problém - zdobení

Tak tady byl jen jeden problém, sehnat chemicky neošetřený pomeranč, abych si z něj mohla udělat bezpečné dlouhé proužky na ozdobu.

Nesehnala jsem, ale je to mrkvový dort ne? Tak jsem nahoru použila proužky mrkve.

Taky jsem v tomhle případě poprvé nevyměkla a opravdu nechala rozpustit cukr až na karamel. Zatím se mi vždycky totiž voda vyvařila, cukr udělal hmotu podobnou drobence a v ten moment jsem to vzdala a znovu podlila vodou. Nechte to ve formě drobenky a zuřivě míchejte. Jeden moment míchám a ve druhý moment je z toho karamel. Takže nevzdávejte to, míchejte a čekejte, až to zkapalní.

Říkala jsem si, že příště zkusím použít už rovnou kandovanou pomerančovou kůru z obchodu a udělat širší proužky mrkve a zkusit je smotat do růžičky. Ať ten dort vypadá trochu víc "dortově".

Ortel

Moje chuťové buňky si na žádný předchozí mrkvový dort sice nevzpomněly, ale tenhle si užily moc a rozhodně na něj jen tak nezapomenou. Trochu varuju před pomerančovým krémem. Mě přišel skvělý, neotřelý a svěží a přítel to ohodnotil slovy "co je to za divnou pachuť". 

Pokud máte vlastní zážitky z pečení tohoto dortu, sem s nimi. Diskuze je otevřená pro všechny. Pokud se chcete pochlubit i fotografií, pošlete mi jí na lucka@pecenedobrotyprakticky.cz a já jí vystavím i s Vaším jménem a komentářem.

Počet zobrazení (12119)/Komentáře (1)

1 komentář(e) ke článku "Mrkvový dort"

19
0

iveta

08.11.2012 7:04

Zábavné čtení, ale chybí recept:(

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář