Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Napoleons - řezy z listového těsta se žloutkovým krémem

Napoleons - řezy z listového těsta se žloutkovým krémem

Autor: Lucka D./neděle 24. listopadu 2013/Kategorie: Dezerty

Hodnocení článku:
5.0
Recept z čísla
16

Žloutkové řezy jsem původně ani moc dělat nechtěla, ale pečení listového těsta pod závažím mě opravdu zaujalo. A zajímavé to rozhodně bylo.

Ingredience

Ingredience jsou bez problémů dostupné asi kdekoliv. Jen se na chvíli zastavím u toho listového těsta. Nikde v obchodě jsem nenašla těsto ve formě plátů velkých akorát na plech. Takže jsem koupila 2 balení klasického listového těsta v "hroudě". 

Těsto a pečení

Samozřejmě jsem si špatně přečetla recept, takže místo toho, aby jsem upekla 2 pláty těsta a půlila je, tak jsem pekla pláty 3 a použila jsem je celé. Výsledné korpusy byly sice větší, ale taky tenčí.

První plát těsta jsem rozválela na cca velikost plechu, ale neměl ten krásně obdélníkový tvar. Tak jsem přemýšlela, jak to udělat s dalšími pláty a napadlo mě, dát si na vál pečící papír přesně ve velikosti plechu. Říkala jsem si, že těsto rozválím vždy trochu přes papír a přebytek oříznu. 

Zní to jako rozumný nápad, ale po pečícím papíru těsto při rozvalování hrozně klouzalo a navíc, jak byl papír kluzký, tak se mi rozválené těsto mělo tendenci zase stahovat. Byla to docela fuška to trochu rozumně rozválet. U pokusu č. 3 mě napadlo na ten pečící papír nasypat trochu mouky, aby nebyl tak kluzký. Pomohlo to, ale dokonalé to rozhodně nebylo. 

Každý plát těsta jsem před tím, než šel do trouby, zuřivě propíchala vidličkou, dala na něj další kus pečícího papíru a na pečící papír závaží ve formě dalšího plechu. Nemám dva úplně stejné plechy, tak mi vždy část těsta zůstala nezatížená. 

U prvního plátu jsem zjistila, že ta nezatížená část narozdíl od zbytku těsta vyskočila. Korpus tak měl dost nehezkou bouli. U druhého a třetího plátu jsem vždy v půli pečení závaží přesunula a pomohlo to.

A ještě jeden postřeh. Těsto válejte rovnoměrně. Pokud bude některá část moc tenká, tak jí vytáhnete upečenou jako preclík a budete ji muset oříznout a vyhodit.

Vzhledem k tomu, že jsem měla tenčí těsto, tak jsem pekla opravdu jen chvilinku, cca 12 minut.

Krém a plnění

S krémem naštěstí nebyl jediný zádrhel. Stačilo se držet postupu, krém zhoustnul naprosto předpisově.

Během manipulace s korpusy se mi jeden korpus  trochu rozpadl na krajích. Použila jsem ho do prostřední vrstvy a jednotlivé kousky poskládala jako skládačku.

Cukrová poleva a zdobení

Tohle byla rozhodně nejhorší část celého procesu. Teda poleva ne, ta je jednoduchá. Ale já prostě nechápu, jak funguje ta zdobící tužka. Ať jsem dělala, co jsem dělala, tak rozpuštěná čokoláda z ní buď volně vytékala nebo jsem naopak musela tisknout jak blázen, abych z tužky něco dostala.

Ortel

Naprosto upřímně, ta šíleně přeslazená poleva to celé zkazila. Měla jsem pocit, že se k samotnému zákusku musím prokousal vrstvou cukru. A tak moc zase sladké nemiluju. Rozhodně to jako zákusek nezavrhuju, jen příště vyměním čistě cukrovou polevu za citronovou nebo část cukru nahradím škrobem.

Počet zobrazení (5570)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář