Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Baklava

Baklava

Autor: Lucka D./čtvrtek 3. října 2013/Kategorie: Dezerty

Hodnocení článku:
3.7
Recept z čísla
5

V Řecku jsem nikdy nebyla, ale kamarádka vždycky pěla na baklavu ódy. Takže jsem si sehnala filo těsto a zkusila ji upéct.

Ingredience

Budete mít problémy se sehnáním filo těsta. Neviděla jsem ho ani v Tescu, ani v Hyperalbertovi, ani v Makru. Našla jsem si sice speciální prodejny na netu, ale mražené těsto se poštou poslat nedá. Naštěstí bydlím ve velkém městě a řecká speciálka je na náměstí. Nahrazovat ho listovým těstem bych nedoporučovala, je přeci jenom dost jiné.

Nepovinnou vodu z pomerančových květů jsem ani nesháněla. Kdybyste ji sháněli, tak je bez obtíží k sehnání na netu, např. tady. Jen Vám asi pomalu dráž vyjde poštovné.

Těsto a pečení

S přípravou těsta nebudete mít problém, musíte ho prostě koupit. Doma se připravit nedá. Jen práce s ním je docela rychlovka. Opravdu se vyplatí zakrývat pláty utěrkou, ideálně malinko vlhkou.  

První plát těsta jsem omylem potřela ještě na stole. Chyba, jak byl ztěžklý máslem, že se hrozně špatně přenášel. Takže potírejte máslem opravdu až ve formě.

Samotná příprava baklavy před pečením je hrozně jednoduchá - těsto - máslo (5x) - vrstva trochu podrcených ořechů - těsto - máslo (5x). Jen s tím máslem buďte opatrní a nedávejte ho tam moc. Já s ním byla docela štědrá a výsledek byl na můj vkus kapku těžký. Jednotlivé pláty jsem vždy kladla střídavě horizontálně a vertikálně. Dobře tak vyplnily moji čtvercovou formu a ze všech stran jsem měla stejný přesah těsta.

Pak už jen zarovnat okraje, baklavu naříznout šikmými řezy a každý kousek spíchnout hřebíčkem. I když, pokud nemáte hřebíček opravdu rádi, tak ho vynechejte. Během pečení se hodně rozvoněl a ve výsledku mi až vadil. Navíc podle receptu není hřebíček ani nutný.

Pekla jsem celkem 50 minut, ale na něco menší teplotu (175°).

Sirup a kompletace

Během pečení jsem si připravila sirup. I jeho příprava byla jednoduchá. Prostě všechno svařte dohromady a vařte, dokud nebude mít sirup konzistenci řidšího medu. Jakmile vystydne, tak ještě trochu zhoustne.

Až vystydne upečená baklava, tak ji sirupem přelijte a nechte odstát, ať má sirup čas se vsáknout.

Ortel

Na mě trochu moc tučné a trochu moc navoněné hřebíčkem, ale to jsou drobnosti, které se dají vychytat drobnou změnou v přípravě. Nicméně i bez těchto chybiček na kráse bych to asi ohodnotila "neurazí, nezaujme". Pravděpodobně ji ještě někdy příště zkusím, ale zatím mám zajímavější věci na zkoušení:)

Počet zobrazení (24091)/Komentáře (1)

1 komentář(e) ke článku "Baklava"

28
0

Petra

24.10.2013 12:45

Tak to mě mrzí, že nenadchla. Já teda baštila řecký originál a ten mi chutnal moc. Je pravda, že je to příliš sladké a tučné, ale nad kousíčkem jsem se oblizovala :-) a hřebíček tam myslím nebyl, jen různé druhy ořechů

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář