Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Medový koláč

Medový koláč

Autor: Lucka D./středa 27. února 2013/Kategorie: Koláče

Hodnocení článku:
2.0
Recept z čísla
7

Medový koláč se mi líbil na první pohled. Celozrnná mouka, minimum tuku a místo cukru med. Zdravější sladkou dobrůtku jsem snad v časopise ještě neviděla. 

Ingredience

Ingredience byly  tentokrát bez problémů dostupné, nevím sice jak je to s dostupností celozrnné hladké mouky v malých městech, ale přijde mi to jako něco tak naprosto běžného, že to snad problém nebude. 

Trošku oříšek v zadání je 1 lžička mletého koření. Není to poprvé, co jsem v časopisu na výraz mleté koření narazila a zatím jsem si vždy doma nadrtila v hmoždíři něco, co mám ráda - skořici, hřebíček, trochu badyánu. Tentokrát jsem to vyřešila koupeným perníkovým kořením a udělala jsem dobře.

S tímhle receptem jsem měla ještě jeden problém, velikost citrónu. V těstě mi to problém nepřišlo, ale jakmile jsem ho prolila polevou, tak už to na mě bylo přeci jen kyselejší a navíc byl pak koláč hodně vlhký a vůbec ne tak kyprý, jako na obrázku. Můj citrón měl cca 8 cm a asi by bylo lepší kdyby byl kapku menší. Jinak kůru jsem strouhala na tom nejjemnějším struhadle, co mám doma - má "očka" o velikosti 2mm.

Na pečení jsem použila kulatou silikonovou formu vyloženou papírem pečení. Papír nedávám proto, že bych se bála, že se těsto přichytí k formě, ale protože se mi upečený výrobek z toho silikonového hlubokého nádobí špatně vyndavá. Při manipulaci, jak se snažím formu "stáhnout", se mi korpus láme. Když dám do formy papír, tak ho použiju jako výtah a korpus prostě vytáhnu. Jen to stojí trochu času, vyložit kulatou formu tak, aby papír nebyl příliš zmuchlaný přes sebe a nemělo to vliv na tvar korpusu.

Pekla jsem jen z poloviční dávky, ale v klasické formě, takže byl koláč na výšku poloviční, zbylé rozměry zůstaly stejné jako při použití 100% surovin.

Těsto a pečení

Při přípravě těsta nebyl žádný zádrhel. Prosít mouku a zbylé sypké suroviny do mísy, při nízké teplotě spojit v kastrůlku med, máslo, citronovou kůru a šťávu. Nalít směs do mouky. Ušlehat mléko a vejce a vmíchat do koláčové směsi. Nalít do formy a nechat upéct.

Pekla jsem 50 minut na 175°C. V tenhle moment koláč vypadal naprosto úžasně a ta vůůůně.

Udělala jsem polevu, i když v tomhle případě je to spíš "proleva", nezůstává na povrchu korpusu, ale má se vsáknout dovnitř. V tenhle moment už mi došlo, že je polevy moc, koláč byl moc vlhký a lepkavý.

Koláč jsem krájela na plátky a podávala bez přízdob jako je šlehačka apod.

Ortel

Popravdě, i když to bylo vlhčí a kyselejší než mělo být, tak mě koláč chutnal a moc. Dokonce tak moc, že se nestihl odležet doporučované 3 dny, po kterých je prý koláč nejlepší. Určitě ho do svého "repertoáru" zařadím, suroviny jsou lehce dostupné a příprava koláče je rychlovka.

Počet zobrazení (5246)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář