Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Čokoládový dort s ozdobnou pavučinkou

Čokoládový dort s ozdobnou pavučinkou

Autor: Lucka D./sobota 2. února 2013/Kategorie: Slavnostní dorty

Hodnocení článku:
Bez hodnocení
Recept z čísla
8

Na fotce tenhle dort vypadal úžasně. Mě se sice nepovedla tak pěkně ta pavučinka, ale i tak jsem byla mile překvapená, jak dobře dopadl.

Ingredience

Ingredience byly naprosto bez problémů, nic co by se nedalo běžně sehnat kdekoliv, kde mají alespoň malý místní konzum.

Těsto a pečení

Tady jsem naprosto plánovitě nepostupovala podle receptu - "vše hodit do mísy a zamíchat el. šlehačem". Důvodem bylo hořké kakao. Už se mi u jednoho jiného receptu stalo, že se kakao, jakmile se ho dotknul šlehač, v podstatě vzneslo do vzduchu a udělalo mrak. Sice ne všechno, to bych přeháněla, ale dost na to, abych se rozkašlala a začala mrak rozhánět rukama.

Takže jsem postupovala trošku jinak. Vyšlehala jsem máslo a cukr, přidala jsem vejce a opět prošlehala. Pak jsem přidala kakao, které jsem do směsi zamíchala vařečkou tak, aby nikde nezůstalo suché. Nakonec jsem přidala zbytek surovin, trochu zamíchala vařečkou a pak už jsem na to vzala zase šlehač. Jen mi to těsto přišlo kapku tuhé. Místo 2 lžic mléka jsem jich tam nakonec měla 8, než se mi trochu líbila konzistence. Do těsta jsem použila vejce M a myslím, že kvůli tomu jsem musela přidávat tolik mléka. Tenhle dortík určitě budu péct ještě znovu, tak příště zkusím buď použít L vejce, nebo 3 M vejce.

Jestli to budete péct v silikonové formě, která byla u časopisu, vyložte ji papírem. První pokus o dort dopadl tak, že se mi korpus při vyndávání z formy rozpadl. Bez papíru to určitě nezkoušejte.

Pekla jsem na 175°C a po 55 minutách bylo hotovo. Korpus jsem asi po 10 minutách vyndala i s pečícím papírem z formy, papír jsem opatrně sloupla ze stran a korpus jsem nechala úplně vychladnout. 

Ganache

Tady jsem naopak postupovala přesně podle receptu, ale přiznám se, že moc spokojená jsem nebyla. Hmota sice byla krásně hladká a lesklá (čím déle mícháte, tím je lesklejší), ale jakmile na dortu zatuhla, tak prostě byla tuhá až moc. Měla konzistenci pevné čokolády. Když jsem pak dort jedla, tak jsem se do dortu musela v podstatě probourat a zuřivě jsem lžičkou útočila na čokoládovou polevu.

Na můj vkus stydla poleva poněkud pomalu, tak jsem jí dala na chvíli do lednice. Nedělejte to, nevystydne rovnoměrně a po stranách bude studenější a hustší než uprostřed.

Zvědavost mi nedala a hledala jsem na netu, co to vlastně ganache je. Receptů jsem našla více a v každém je to čokoláda se smetanou, nikoliv s máslem. Nejvíc se mi líbil tento recept, sice jsem ho zatím neměla možnost vyzkoušet, ale na videu vypadal dobře, takže tu napíšu postup. Pokud ho vyzkoušíte dřív než já, dejte vědět, jak to dopadlo.

Recept na ganache

Nasekejte 150g hořké čokolády na malé kousky. Zahřejte 115g smetany (čím tučnější tím lepší, takže se nebojte ani té prémiové 40%), 20g másla. Smetana s máslem musí být horká, ne vařící, ale horká ano. Nalijte ji na nasekanou čokoládu a chvíli nechejte stát, tak 5 minut. Pak začněte pomalu a opatrně míchat, abyste do směsi nedostali zbytečně moc vzduchu, a míchejte dokud směs není hladká a lesklá. Pokud chcete, tak přidejte půl lžíce nebo celou lžíci brandy, koňaku, rumu či čehokoliv jiného dle chuti.

Listy

Listy byly trochu záhada. V receptu píšou, že se mají listy udělat z hořké čokolády, ale na fotce jsou listy moc světlé. Rozhodně nevypadají, že jsou z hořké čokolády, spíš z čokolády mléčné. A já se rozhodla vsadit taky na mléčnou čokoládu, aby byly listy oproti tmavé polevě pěkně kontrastní.

Trošku problém jsem řešila s předlohou listů. Zrovna není roční období, kdybyste venku nějaké listy, natož pěkné, našli. Nakonec jsem to vyřešila růží z umělé hmoty za 19,--. Oddělila jsem od ní listy, pořádně je umyla a použila je jako předlohu.

Nechala jsem rozpustit pouze 50g čokolády (množství doporučované na pavučinku) s tím, že když bude potřeba, ještě nějakou čokoládu rozpustím později.

Připravila jsem si kus pečícího papíru, rozložila na něj listy a lžičkou jsem na ně rozprostřela tenkou vrstvu čokolády. Nepodlehněte pokušení listy čokoládou "zalít". Jestli to uděláte, tak list nepůjde od papíru oddělit a nebudete mít, jak stáhnout čokoládu z předlohy. Já podlehla u dvou listů. 

Jakmile bylo možné listy oddělit od papíru, tak jsem pomalinku sundávala list z čokolády, nezkoušejte to dělat naopak. Čokoláda, narozdíl od listu, není ohebná a pokud zkusíte obrácený postup, tak si list zlámete.

Ty dva nešťastné čokoládou zalité listy nešly od papíru oddělit. Napřed jsem musela párátkem objet okraj listu a tak jsem ho oddělila od papíru. Tou dobou už čokoláda změkla na tolik, že list musel zpátky do lednice. A teprve po dalším zchladnutí, jsem mohla stáhnout list z čokolády.

Kompletování dortu a zdobení

Vychladlý korpus jsem rozpůlila a naplnila šlehačkou. Napřed mi jí tam přišlo kapku moc, vrstva byla téměř stejně tak vysoká jako půlka korpusu, hodně to vzhledem připomínalo oreo sušenku. Ale nakonec mi přišlo, že byl dort celkově trochu sušší. Možná bych příště mohla korpus rozdělit na 3 díly a použít víc šlehačky nebo udělat jednu vrstvu s meruňkovou marmeládou a druhou se šlehačkou. Trochu šlehačky jsem použila i na zamáznutí největších děr.

Korpus samozřejmě nahoře nebyl úplně rovný. Chvíli jsem přemýšlela jestli ho neseříznu, ale nakonec jsem se rozhodla, že zase tolik nerovností tam není a nechala ho být. Nicméně hrozně se mi líbil fígl paní z videoreceptu na ganache. Prohodila strany dortu. V mém případě by to znamenalo vrchní kus korpusu dát dospod a spodní dát naopak nahoru a to tou úplně spodní stranou, která se pekla na dně formy a tudíž je úplně rovná.

Polití korpusu polevou bylo docela jednoduché. Prostě jsem ho pomalinku nalila na střed a pak jsem "objela" kolem dokola vrchní okraj, aby ganache stekla i na strany. Dort jsem tou dobou měla na pečícím papíru a většinu z toho, co se steklo, jsem dokázala pomocí roztírací lopatky dostat na boky dortu. Pak jsem dort tak na 30 minut uklidila do lednice, aby poleva ztuhla a mohla jsem na ní nakreslit pavučinu.

A pak se mi líbila ještě jedna vychytávka od paní z videoreceptu, kterou taky příště zakomponuji do pečení. Aby byla poleva nanešená co nejlépe, tak napřed potřela dort malou vrstvou polevy, nechala jí ztuhnout a tím tak vyrovnala i ty nejmenší drobečky. A teprve potom nalila zbytek polevy na dort.

Pavučinka se mi moc nepovedla, nepovedlo se mi udržet pravidelné rozestupy mezi kruhy. Příště to obejdu pomocí pravítka. Udělám si na dortu značky a budu se jich při zdobení držet, na kratší vzdálenost snad zdobení zvládnu. Jinak na pavučinu mi stačila zbylá čokoláda z listů a ještě mi i zbylo. Pomocí párátka jsem udělala v kruzích vzor pavučiny. 

V receptu píší "pracovat z vnější části směrem doprostřed", takže jsem to samozřejmě udělala naopak. Každopádně, když se pořádně podíváte na fotografii z časopisu, tak uvidíte, že cukrář směry střídal, vždy na přeskáčku - jednou směrem do středu, jednou směrem od středu. Protože mi zbyla mléčná čokoláda, tak jsem si ještě přizdobila boky dortu a čáru od párátka jsem pak protáhla čokoládou i po bocích. 

Nakonec jsem naaranžovala listy, měla jsem jich celkem 5 a pokusila jsem se je naskládat tak, jako to bylo na fotografii.

Dort jsem nechávala v lednici, vzhledem k tomu, že byl napěchovaný šlehačkou, tak mě ani nenapadlo ho nechávat jinde, i když paní v receptu vyhrožuje, že pak poleva ztrácí lesk.

Ortel

A celkové hodnocení? Na mě trochu moc čokolády, ale jinak to bylo moc dobré. A byla jsem spokojená i s tím, jak dort vypadal, a to i když se mi něco nepovedlo. Těším se, až ho vyzkouším znovu a budu pilovat postupy a chuť.

Doplnění 14.04.2013

O víkendu jsem dort zkoušela znovu. Rozdělila jsem ho na 3 díly namísto na 2 a samozřejmě se mi jeden díl při manipulaci kompletně rozbil, druhý "jen" rozpůlil a zůstala mi jedna vrstva. Takže pro příště, dort budu jen půlit, ale udělám ho ve větší formě, místo 18cm zkusím 20cm, ať jsou vrstvy tenčí, ale zase ne o tolik. 

Taky jsem zkoušela použít i meruňkovou marmeládu, ale to mě zase tolik nenadchlo, napříště zůstávám jen u šlehačky, jen jí trochu přidám, zkusím začít s 350ml na náplň a uvidíme, jak to dopadne.

Další změna byla ganache podle výše uvedeného receptu. Dort se krájel o moc líp, ale zase člověk musel být opatrnější při přenášení dortu, poleva byla měkká. Na druhou stranu jsem díky tomu mohla pavučinu předkreslit párátkem a mléčnou čokoládou jsem pak jen opatrně obtáhla už předkreslený vzor. Problém ale bylo přerušení čar na kružnici, bála jsem se pořádně přes ně přejte párátkem, abych nezničila tu tmavou polevu. Nakonec jsem ty příčné čáry taky nakreslila mléčnou čokoládou a přejela jsem přes ně párátkem, aby vypadaly alespoň trochu opravdově.

Počet zobrazení (7701)/Komentáře (2)

2 komentář(e) ke článku "Čokoládový dort s ozdobnou pavučinkou"

18
0

denisko

03.02.2013 13:13

Moc hezký, už se mi zbýhají sliny :)


0
0

denisko

04.02.2013 4:05

Já se v sobotu chystám na madlenky.

Doufám, že se mi narozdíl od Báboviček povedou.

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář