Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Ďábelský čokoládový dort

Ďábelský čokoládový dort

Autor: Lucka D./neděle 8. září 2013/Kategorie: Slavnostní dorty

Hodnocení článku:
2.2
Recept z čísla
11

Půl kila cukru na polevu mě natolik zaujalo, že jsem jen vyčkávala na vhodnou příležitost k vyzkoušení tohohle ďábelského zázraku. A jakmile se mi sešlo víc než 10 lidí (díky bohu za prázdninové grilovačky), tak na něj i došlo.

Ingredience

U ingrediencí tentokrát žádný problém mít nebudete, vše je naprosto bez obtíží dostupné snad kdekoliv. Použila jsem čokoládu s vysokým obsahem kakaa, 86%.

Používám vejce velikosti M, tak jsem místo 3 kusů použila 3,5 vejce. Zbylá půlka skončila jako zavářka v polévce k obědu.

Těsto

První krok je rozpuštění čokolády. Čokoládu jsem nalámala, dala do rendlíčku, zalila horkou vodou, rendlíček postavila na sporák a sporák zapnula na nízkou teplotu. Po 20 minutách míchání už sice čokoláda byla dávno rozpuštěná, ale směs byla pořád taková divná. Zůstávaly v ní čokoládové piliny. Ve vodě ani moc vidět nebyly (už taky byla dost hnědá od rozpuštěné čokolády), ale ulpívaly na vařečce. Nakonec jsem pod směsí musela docela zatopit, ale ne zase tolik, aby se vařila. Cca po 10 minutách silnějšího topení a míchání (bála jsem se, aby se to nepřipálilo) piliny zmizely a směs měla konzistenci a barvu kvalitního kakaa (myslím nápoj). Sundala jsem směs ze sporáku a nechala ji vychladnout.

Vyšlehání másla a vmíchání cukru a vajec bylo naprosto bez problémů. Trochu jsem narazila při přidání čokolády. Asi jsem jí nechala málo vychladnout, vmíchávala jsem ji ještě vlažnou a směs se srazila. U řezů Battenberg se mi stalo něco podobného a spravilo to přidání mouky. Doufala jsem, že v tomto případě to taky zachráním. A jo, po vmíchání mouky a smetany jsem měla těsto krásně hladké. Navíc mělo hrozně hebkou, až skoro pěnovou konzistenci. Bylo opravdu hodně nadýchané.

Připravte se na delší míchání těsta a na to, že budete míchat víc než kilo surovin. Těsto musíte zamíchat opravdu důkladně. Já měla pocit, že to je skoro nekonečné, vždycky se mi někde vynořila trocha nezapracované mouky. Nakonec jsem těsto přemluvila, ale na ruce už jsem to opravdu cítila.

Pečení

Formy jsem trochu potřela olejem a na dno dala pečící papír. Naštěstí se obě formy vešly vedle sebe na plech, takže jsem pekla jenom na dvakrát. Do prvních dvou forem jsem dala 410g těsta do každé, zbytek těsta padl na poslední, třetí, korpus. Korpusy byly upečené už po necelých 25 minutách. To mě docela překvapilo, protože jsem pekla na 175° namísto 190° požadovaných v receptu. Upečenost korpusu jsem zkoušela klasicky špejlí a vpichem doprostřed korpusu.

Trošku delší prostoj vznikl v momentě, kdy jsem čekala, až jeden upečený korpus vychladne a uvolní mi formu pro těsto na třetí korpus. Jinak bylo pečení naprosto v pohodě a i docela rychlovka. U jednoho korpusu se mi při vyndávání z formy trochu rozbily okraje, asi jsem formu špatně vymazala. 

A ještě jedna věc. Pro chladnutí korpusů jsem použila grilovací mřížky, které mají relativně tenké šprušle a jsou jen jedním směrem. Korpusy, ale byly tak nadýchané, že se do nich mřížka trochu obtiskla, než kompletně vychladly. Použijte chladící mřížku se šprušlemi proti sobě nebo dejte pod korpusy ještě pečící papír, mělo by to zajistit lepší rozložení váhy.

Poleva/náplň

Polevu a zdobení jsem si nechala na druhý den. Sníh jsem vyšlehala do tuhé konzistence, špičky držely pěkně tvar a nelehaly. 

Cukr jsem rozpustila ve vodě při mírné teplotě a za stálého míchání. Trochu mě překvapilo, že směs byla kalná, ale krystalky ani jiné pevné částečky v ní nebyly, tak jsem to nechala být a začala zahřívat. 

Naštěstí mám cukrářský teploměr, takže jsem nemusela zkoušet trik s kuličkou. Při vaření směsi nebuďte zbytečně nervozní, ke 100° směs vyšplhá relativně rychle, ale k těm 118° už jí to drhne. Pomalinku doleze na 111°, tam jí to docela trvá a pak překoná i zbývající teplotu.

Jakmile směs dosáhla požadované teploty, sundala jsem ji z plotny, přihodila špetku ztužovače šlehačky a začala míchat. A nic se nedělo. Znovu jsem si přečetla recept a vše se vysvětlilo. Šlehat, ne míchat. Po chviličce šlehání se směs zakalila. Vypadala v podstatě stejně  jako před tím, než jsem ji přivedla k varu.

A teď musíte pracovat rychle, nenechávejte směs stát. Já ji chvíli stát nechala, potřebovala jsem udělat fotku a už měla tendenci tuhnout. Takže rychle se směsí ke sněhu, začít znovu šlehat sníh a pomalu přilít sirup.

Následné šlehání "než poleva ztratí lesk" je fakt docela na dlouho. A ani tak si doteď nejsem jistá, jestli poleva byla dostatečně matná. Hustá každopádně byla dost.

Byla jsem moc mile překvapená chutí polevy. Během její přípravy mě napadlo, že to bude mít konzistenci a chuť jako pěna v indiáncích (zákusky). Chvála bohu ne - není to ani pěna a ani to není tak příšerně sladké. Sladké je to sice dost, ale není to čistý cukr. Je tam cítit, že cukr byl tepelně zpracováván a má to drobný chuťový podtext trochu jako zlatý sirup.

Kompletace

Kompletace byla docela jednoduchá. Jen nechápu, proč nedají do časopisu formy s větším průměrem. Třípatrový dort byl vyšší než širší. Alespoň mě osobně se dorty, které jsou příliš vysoké v poměru ke svojí šířce moc nelíbí. Pokud ho budu dělat příště, zkusím ho udělat sice třípatrový, ale se zmenšující se průměrem jednotlivých pater. Takovýhle dort už si chci hrozně dlouho zkusit.

Dort jsem potřela polevou i z vrchu a z boku, ale nechtěla jsem nechat polevu čistě hladkou nebo jen s drobnými vlnkami. Konec konců je to ďábelský dort. Po celém povrchu dortu jsem pomocí špachtličky vytáhla z polevy takové drobné růžky. Vhodnější nástroj by byl asi štěteček, ale ten doma nemám.

Nakonec jsem si s pomocí škrabky naškrabala několik hoblinek hořké čokolády a posypala jimi vrch dortu.

Ortel

Kromě výšky dortu jsem byla opravdu moc spokojená a mile překvapená. Dort pěkně vypadal a chuťově byl výborný. Zakousnete se do slaďoučké polevy a hned pod ní narazíte na úžasný čokoládový korpus. Čokoládu vnímáte o to víc, že z předchozí sladké polevy máte rozšířené chuťové pohárky. Opravdu je to ďábelsky dobrý dort. A navíc v našich končinách dost netradiční.

Počet zobrazení (11469)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář