Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Malinová pečená Alaska

Malinová pečená Alaska

Autor: Lucka D./čtvrtek 22. srpna 2013/Kategorie: Dezerty

Hodnocení článku:
3.0
Recept z čísla
14

Tohohle dezertu jsem se hrozně bála a zároveň na něj byla děsně zvědavá. Kamarádka ho zkoušela a prý se jí beznadějně roztekl. A pečenou zmrzlinu jsem nikdy neměla. Smaženou jo, ale smažený kokos mě nijak neoslovil. O to víc jsem byla zvědavá na pečenou variantu.

Ingredience

Tentokrát se žádné překvapení ani záhady nekonají. Jen jsem si říkala, jestli jsou opravdu nutné čerstvé maliny. Když jsem Alasku dělala, tak maliny neměly sezónu. Předražené čerstvé maliny bez chuti, které jsou dostupné i mimo sezónu, se mi kupovat nechtělo. Tak jsem skončila u malin mražených.

Taky se chvíli zastavím u kvalitní vanilkové zmrzliny. Ta moje byla zřetelně tak kvalitní, že v ní maliny nevynikly tolik, jak jsem čekala (koupila jsem Manhatann double vanila). Uznávám, že to může být proto, že jsem použila mražené maliny. Pokud tedy taky skončíte u mražených malin, tak to s kvalitou vanilkové zmrzliny raději nepřehánějte. Nevím, jestli méně kvalitní zmrzlina nebude zlobit v troubě, ale snad ne. Sníh ji opravdu dobře odizoluje. 

A později jsem dokonce začala pochybovat o tom, zda je nutné míchat vlastní malinovou zmrzlinu. Proč nekoupit už hotovou? Malinová asi nebude tak lehce k sehnání, ale kvalitní jahodovo-smetanová zmrzka nebo stracciatella by na řezu vypadaly taky moc hezky a už jsou hotové. Tvarování do nějaké rozumné formy se sice nevyhnete, ale zmrzlina nemusí rozmrznout tolik.

Postup

Tentokrát jsem si zpracování rozdělila do dvou dní. Večer jsem si upekla korpus a připravila zmrzlinu. Přes noc zmrzlina naprosto dokonale ztuhla. takže druhý den jsem jen vše zkompletovala, pokryla sněhem a upekla.

Jako úplně první vyndejte zmrzlinu z mrazáku, chvilku to trvá, než povolí. Já k tomu rovnou vyndala i mražené maliny, aby taky povolily a šly dobře zamíchat.

Korpus

Na korpus jsem se vrhla asi tak půl hodiny potom, co jsem vyndala zmrzlinu. Jako u všech těst, které obsahují kakaový prášek, jsem napřed těsto míchala ručně, dokud se kakaový prášek nezapracoval, resp. nenamočil. Pak už jsem na těsto vzala ruční šlehač a pořádně ho našlehala. Pokud vezmete na těsto ruční šlehač rovnou, pozor na kakaový "atomový hřib". Suché kakao má totiž nepříjemný zvyk vznést se do vzduchu, jakmile se ho dotknete šlehačem.

Než jsem dala těsto do formy, prohledala jsem celou kuchyň, abych našla vhodně velkou mísu na zmrzlinu. Navíc jsem chtěla, aby mísa měla hodně kupoloidní tvar a ne takové to velké rovné dno. Každou vhodnou mísu jsem zkusila dát opačně do formy, abych měla představu, jak cca bude sedět vyklopená zmrzlina na korpusu. Vyhovovala jen jedna. Přiznám se, že jsem měla opravdu nahnáno, jestli vůbec vhodnou mísu doma najdu.

Jakmile jsem našla vhodnou mísu, nalila jsem těsto do formy a dala péct. Za 15 minut bylo pečeno. 

Zmrzlina

Zatímco se korpus pekl, vyložila jsem mísu potravinářskou fólií. Dala jsem 2 vrstvy přes sebe. Zamíchání zmrzliny s malinami vypadalo docela pracně a nechtěla jsem nechat zmrzlinu úplně roztéct. Nakonec jsem použila ruční šlehač s háky (ne metličkami, ty by to neutáhly). Přendala jsem zmrzlinu do mísy s fóliemi, překryla další vrstvou fólie a dala zamrazit.

Sníh

Druhý den jsem ušlehala tuhý sníh. Bála jsem se, abych neměla sněhu málo, když už používám M-vejce a ne L, která se mají v receptech používat. Tak jsem přidala jeden bílek navíc. Nakonec mi sníh ještě zbyl, takže jsem se bála zbytečně.

Sníh se šlehá do konzistence jako na Pavlovu, takže hodně do tuha. Cukr začněte přidávat, až když už bude sníh hotový. Cukrem se ještě více zpevní a bude krásně lesklý. Jakmile jsem dodělala sníh, začala jsem předehřívat troubu.

Kompletace a pečení

Jednotlivé díly už jsou hotové, tak teď už je jen dát dohromady a šupnout do trouby. Bála jsem se, jak půjde vyklopit zmrzlina, ale šlo to naprosto hladce. Stačilo otočit mísu.

Zmrzlinu se mi podařilo na korpus vyklopit krásně napřesno, takže jsem ji naštěstí už nemusela nijak posouvat. Vše jsem pečlivě pokryla sněhem, i vč. okraje korpusu. Na udělání ozdobných vlnek jsem použila malou špachtli od Tescomy a šlo to s ní moc dobře. 

Sníh jsem ještě pocukrovala a honem honem s ní do trouby. Chtěla jsem péct ve střední pozici, ale nějak jsem si neuvědomila, že je Alaska tak vysoká, že se mi do trouby na tuto pozici nevejde. Když se mi část sněhu obtiskla na horní okraj trouby, tak mi to pěkným fofrem došlo. Naštěstí se sníh nenarušil na tolik, aby odkryl zmrzlinu.

Pekla jsem na nejnižší pozici a opravdu jen chvilinku, dokud nezezlátnul sníh. Pokud uděláte na Alasce příliš ostré a vysoké špičky (jako sem tam já), tak je možná budete mít trochu spálený.

Ortel

Hrozná nevýhoda je, že musíte Alasku sníst hned, jak jí vyndáte z trouby. A pokud jste na ní doma jenom dva, tak je nadlidský úkol ji sníst. My jsme cca čtvrtku vyhodili, přeci jen je v ní tý zmrzliny opravdu hodně.

Chuťově je to... no je to prostě zmrzlina. Čokoládového korpusu ani sněhu tam není tolik, aby to zmrzlinu nějak významně přebilo nebo doplnilo. Na druhou stranu to úžasně vypadá a sestavení a upečení je relativně rychlé. Pokud chcete ohromit nevšedním dezertem po obědě nebo při odpolední kávě, určitě ji zkuste.

Počet zobrazení (4972)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář