Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Sněhová roláda s malinami/jahodami

Sněhová roláda s malinami/jahodami

Autor: Lucka D./pondělí 1. dubna 2013/Kategorie: Dezerty

Hodnocení článku:
1.5
Recept z čísla
5

Lehounký dezert bez mouky plný šlehačky a ovoce je naprosto ideální letní volbou. V zimě je to kapku problém, zvlášť s těmi čerstvými malinami, ale i tak jsem se rozhodla do něj pustit.

Roládu jsem dělala dokonce dvakrát, ten první pokus (malinový) mi úplně vyšel, tak jsem u pokusu číslo 2 (jahodový pokus) vychytávala postup a suroviny.

Ingredience

Jediné s čím jsem měla opravdu problém byly maliny. Ono taky sehnat čerstvé maliny v zimě moc dobře nejde. Zkusila jsem místo toho použít maliny zmrazené, ale nebyla to dobrá volba. Na to malinové pyré to asi je úplně jedno, jestli použijete čerstvé nebo mražené maliny. Ale mražené maliny do náplně nejsou dobrý nápad, jsou moc mokré a taky nedrží tvar, takže roláda na řezu nemá tak pěknou mozaiku a navíc trochu rozmáčí korpus. U druhého pokusu jsem koupila jahody, ty se dají sehnat čerstvé v zimě i v létě a navíc jsou o dost levnější než maliny.

Taky nevím, jestli se dá všude sehnat kukuřičný škob a bílý vinný ocet, obojí by mělo být dostupné snad v každém supermarketu.

U malinového pyré píšou, že je potřeba citrónová šťáva. Samozřejmě bez uvedení množství, použila jsem jen pár kapek, maliny byly celkem dost kyselé samy o sobě.

Těsto a pečení

S těstem nebyl žádný problém. Pořádně ušlehat sníh, přidat všechny ingredience a dát na plech vyložený pečícím papírem. Pokud by se vám papír zvedal nebo dělal neplechu, dá se dobře umravnit tak, že plech pomažete olejem a teprve pak na něj dáte papír. Olej ten papír tak nějak přilepí k plechu.

Pekla jsem přesně 60 minut a přesně podle návodu jsem nechala kompletně vychladnout na plechu.

Rolování a plnění

Korpus jsem vyklopila na pocukrovaný pečící papír a papír, který byl použit při pečení, jsem z korpusu opatrně sloupla. Roládu jsem nemohla hned plnit, podávala jsem ji až druhý den dopoledne. Ale řekla jsem si, že ji raději sroluju hned, ať nedopadne jako brazo de gitano, kterou jsem nechala přes noc a balila až ráno a korpus při rolování popraskal. Nepomohlo to, při rolování mi korpus zase beznadějně popraskal.

Naštěstí se rozlomil pouze na 3 kusy o různé šířce, takže druhý den ráno jsem z toho v podstatě vystavěla pyramidu, kde jsem střídala korpus, šlehačku a maliny. Šlehačku jsem ušlehala opravdu do tuha a ochutila dle receptu. Jak už jsem psala výše, ani maliny tomu na vzhledu nepřidaly. Byly rozmoklé a vůbec nedržely tvar. Prostě a jednoduše, mražené maliny v tomto případě nepoužívejte

Aby nebylo poznat, že roláda není roláda, pokryla jsem ji ještě z vnějšku celou vrstvou šlehačky. "Roláda" tak získala ucelenější vzhled. Původně jsem ještě chtěla dát na vrch nějaké maliny a mátu na ozdobu, ale maliny byly totálně nevzhledné a máta by tam sama působila dost osamoceně. Tak jsem to nechala čistě bílé.

Natolik mě to naštvalo, že jsem cca po 14 dnech dělala roládu znovu, tentokrát jen z poloviční dávky a s čerstvými jahodami (překvapilo mě, že dokonce jako jahody i chutnaly). Na radu kamarádky jsem nechala korpus chladnout jen chvilku a jakmile jsem na něj udržela ruku, hned jsem ho vyklopila na pocukrovanou utěrku. Sloupla jsem papír, ale náplň jsem zatím nedávala. Korpus jsem hned sbalila a nepopraskal! Byl sice kapku vyšší, takže místo opravdu rolády jsem měla spíš takový úsměv, ale vem to čert, alespoň to zase nebylo na 3 kusy. Taky jsem nebalila za pomocí pečícího papíru, ale s utěrkou. Korpus jsem sbalila, z konců utěrky udělala takový ten bonbonek a korpus jsem ve stočení nechala kompletně vychladnout.

Jahodovou roládu jsem plnila, až když korpus kompletně vychladl. Dala jsem vrstvu šlehačky, pokryla jahodami, ještě jednu vrstvu šlehačky (přeci jen to byl spíš úsměv, ze shora byla roláda otevřená) a pak už na vrch jen jahodami dozdobila. Mátu už jsem neměla, ale zdobení se obešlo i bez ní.

Malinová omáčka neboli coulis

Rozmixovala jsem maliny a docela mě překvapilo, kolik tam bylo zrníček. Poctivě jsem vše protřela sítkem a získala jsem hladkou omáčku. Přimíchala jsem cukr a citrónovou šťávu a coulis bylo hotové. A bylo opravdu výborné, ochutnávala jsem ho samotné celý den.

U druhého pokusu, už jsem se s omáčkou nedělala. Vychytávala jsem spíš to rolování korpusu a roláda ze stolu zmizela i tak.:)

Ortel

Roláda je lehounká, ideální dezert na léto. Sněhové těsto šlehačka trochu zmáčí a korpus pak neřeže do jazyka jako třeba u pavlovy. Vlastně to chuťově není ani žádná extrémní hitparáda, ale obě rolády zmizely takovou rychlostí, že mě to samotnou překvapilo.

Počet zobrazení (5945)/Komentáře (2)

2 komentář(e) ke článku "Sněhová roláda s malinami/jahodami"

7
0

denisko

02.04.2013 10:11

No, nevypadá to špatně. Tento jistý problém bude asi i při té Schwarzwaldskej malinové rolády z 2. čísla.


0
0

Lucka D.

02.04.2013 18:28

Vypadalo to docela hrozně, ale živiny v tom byly:))) Na tu Schwarzwaldskou se taky chystám, ale v létě, tak uvidíme, jak vyjde.

Lucka

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář