Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Sladké křehké těsto z časopisu

Sladké křehké těsto z časopisu

Autor: Lucka D./čtvrtek 7. března 2013/Kategorie: Těsta

Hodnocení článku:
Bez hodnocení

Tak jsem zjistila, že jsem časopisu spílala neprávem. Recept na sladké křehké těsto v něm byl, jen ne na konci v části rady pro pečení, kde jsem ho hledala, ale přímo u receptu na citrónový koláč (č. 4) v takovém tom malém obdélníku na tipy. Jen tam uvedli suroviny na cca 500g těsta, ale v receptu chtějí většinou jen 250g.

Ani tato varianta není náročná (těsto se mi povedlo hned napoprvé:)) a s těstem se dá bez problémů pracovat, dokonce bych řekla, že lepí méně než ta předchozí varianta. Chuťově není tak sladké, ale ta citrónová kůra ho zase moc pěkně ovoní a přichutí . Suroviny jsem přepočítala na 250g.

Ingredience

  • 112g prosáté hladké mouky
  • 75g másla
  • 25g moučkového cukru
  • 4g citrónové kůry
  • 1/2 vejce vel. M - rozšlehaného a odváženého - cca 30g, zbytek vejce použijete na potření korpusu

Postup

V tomto případě se těsto nezpracovává ručně, ale s použitím robota, takže je to opravdu easy. Vychlazené máslo nakrájíte na kostičky, přidáte k prosáté mouce a cukru a nakonec zalijete vajíčkem. Zapnete robota a jakmile těsto začne hrudkovat, robota vypnete a těsto dopracujete přímo v míse rukou. Pak ho zabalíte do fólie a dáte na 30 minut do lednice.

Při válení těsta mějte pomoučený vál, válejte do všech směrů a co je důležité - netlačte na váleček až moc, jinak si tím tlakem přilepíte těsto k válu. Pokud to půjde, snažte se těsto na válu sem tam otočit, zamezíte tím tomu, aby se přilepilo na vál.

Pokud opravdu neradi cokoliv vyhazujete, tak si myslím, že pár lineckých koleček by určitě nikoho neurazilo ani v létě, ani v zimě. Ale s jejich zpracováním neváhejte. Teplo tomuhle těstu fakt nedělá dobře. Povedlo se mi znovu vyválet první várku odřezků, s druhou už to nešlo, musela bych dát těsto znovu do lednice zchladit. 

Pečení naslepo

V receptu na citronový koláč, kam jsem tohle těsto potřebovala, se těsto ještě peče tzv. naslepo. Těsto ve formě nejprve hustě propíchejte vidličkou, aby měl kudy utíkat při pečení vzduch. A před samotným pečením jej nechte ještě 30 minut vychladit. 

Troubu předehřejte na 200°C.

Vychladlou formu vyložte pečícím papírem a zatěžkejte ji keramickými nebo pravými (ty používám já) fazolemi. Dejte péct na 15 minut, pak vyndejte papír s fazolemi (není tak horký, jak jsem bála, dá se vyndat jen rukama). A odkryté těsto nechte péct ještě 5 minut, až bude těsto světle zlaté.

Počet zobrazení (3989)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář