Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Citrónový koláč

Citrónový koláč

Autor: Lucka D./pátek 8. března 2013/Kategorie: Koláče

Hodnocení článku:
Bez hodnocení
Recept z čísla
4

Klasický koláč z křehkého těsta s citrónovou náplní. Jeden by řekl, že to není nic moc složitého a měl by pravdu. Až na jeden malý oříšek, resp. citrónek. Koláč byl tak kyselý, že se nedal jíst. Zkoušela jsem dva kousky a ani hustá pokrývka cukru to nespravila. 

Po téhle zkušenosti jsem udělala poctivý výzkum na téma citrón a jeho velikost. Nevěřte tomu, že na velikosti nezáleží. Záleží a sakra moc. Dokonce tak moc, že jsem výsledky výzkumu uveřejnila v sekci Tipy, snad vám moje zjištění ohledně množství šťávy a kůry z jednoho citrónu pomůžou při vlastním pečení.

Ingredience

Přísady byly bez problémů k sehnání, jen si raději dělám sladké křehké těsto sama místo toho, abych ho kupovala. Dokonce na něj byl i recept přímo u tohoto receptu, a to jsem před nějakou dobou pročítala všechny časopisy a hledala jsem ten recept marně. Asi provozní slepota. 

Jak už jsem naznačila v úvodu, není radno podceňovat velikost citrónů. Než se dáte do pečení, mrkněte se na sekci Tipy, ať výsledek nedopadne jako u mě.

Postup

Zpracovala jsem si sladké křehké těsto a při první rundě pečení naslepo jsem začala připravovat náplň. Trochu mě zmátl výraz "zpěňte" vejce s cukrem. Chvíli jsem dumala, co tím můžou myslet, ale když jsem začala míchat suroviny metličkou, tak se řešení objevilo samo. Zpění se to při míchání. 

Pak jsem metličkou zamíchala do směsi zbylé suroviny,. Celkem jsem do náplně dala 200ml citrónové šťávy, což byl objem šťávy z mých 3 citrónů, a to jsem ten poslední ždímala jen tak napůl. Chyba lávky, množství šťávy by nemělo přesáhnou 120ml. Moje 3 citróny mi daly tolik šťávy, co 5 citrónů normální velikosti. Žádný div, že byl koláč kyselý a nejedlý.

Po zkušenosti s quichem jsem korpus i koláč pekla ve formě postavené na plechu a když jsem do korpusu nalévala směs, tak jsem měla z trouby vytaženou celou sadu "plech + forma". Takže jsem mohla do korpusu nalít vše najednou a pak jsem jen velmi opatrně přenesla vše do trouby. Už tady bylo vidět, že je někde chyba, náplně bylo tolik, že se do korpusu celá nevešla.

Vzhledem k množství šťávy byla náplň taky příliš řídká a místo jedné hodiny jsem pekla koláč hodinu a půl. I tak mi přišlo, že by koláč mohl v troubě ještě chvíli zůstat. Na řezu je  vidět, že náplň není tak pevná, jak by měla být.

Ortel

Koláč jako takový se vůbec nedal jíst, takže soudit chuť celku moc nemůžu. Ale těsto bylo dobré, náplň, dokud byla tekutá, taky. Bohužel, jak se z ní při pečení odpařovala voda, tak to bylo horší a horší. Holt to příště zkusím s menšími citróny a uvidíme, jak bude chutnat celek.

Počet zobrazení (4992)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář