Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Citrónový sněhový koláč

Citrónový sněhový koláč

Autor: Lucka D./úterý 5. února 2013/Kategorie: Koláče

Hodnocení článku:
Bez hodnocení
Recept z čísla
8

Kyselý citrón a navrchu sladká pusinka, no řekněte, kdo by odolal? Na konci pečení jsem zjistila, že se to nemá péct tak dlouho, aby vznikla skutečně pusinka, ale odvážím se tvrdit, že na funkčnost to nemělo vliv. Možná spíš naopak, alespoň jsem z jezení neměla odřené patro a jazyk. Jako u každého křehkého těsta je to kapku náročné na čas, ale vážně to stojí za tu investici.

Ingredience a vybavení

Tak tady mi přišlo divné, že chtějí, abychom si koupili křehké těsto. Přece si nekupuju časopis o pečení proto, abych si kupovala hotové těsto. Jsem ochotná to pochopit u listového těsta, které se podle mě doma prostě udělat nedá (alespoň to, co má opravdu hodně lístkovat), ale u tohohle? Jala jsem se hledat na netu a výsledek je recept a postup na sladké křehké těsto

Opravdu mě udivilo, že v žádném z předchozích čísel a ani přímo tady nebyl recept na sladké křehké těsto (našla jsem jen recept na slanou variantu). Když jsem našla recept na netu a následně pročítala časopisy, tak jsem si říkala, že za recept na sladké křehké těsto se dá považovat těsto v letním koláči s drobným ovocem. Složení je hodně podobné receptu, který jsem našla na netu, postup přípravy v podstatě totožný a dokonce je recept na letní koláč uveden i ve stejném čísle jako citronový sněhový koláč. Ale nikde tam nezmínili, že to je sladké křehké těsto, tak nevím, jak čekají, že to z toho poznáme... No, nevadí, recept na sladké křehké těsto jsem našla a bylo výborné.

V receptu požadují kukuřičnou mouku, tu jsem doma neměla, ale měla jsem jemný kukuřičný škrob (myslím, že byl potřeba na Pavlovu), takže jsem použila ten.

V lednici běžně mívám pouze vejce vel. M a ne L, jak chtějí v receptech. Takže jsem navýšila počet vajec ze dvou na tři, abych vykompenzovala rozdíly ve velikosti.

Zbytek surovin se dal naštěstí naprosto bez problémů sehnat. Jen bych se zastavila u strouhání kůry z citronu. Dlouhou dobu jsem nechtěla používat čerstvý citron, protože všude mají jen chemicky ošetřené citrony. Používala jsem tedy sušenou citronovou kůru od Vitany. Ale no - není to ono, čerstvému citronu se to nemůže rovnat. 

O vánocích jsem se viděla s babičkou, která u nás tradičně dělá vánočky (a dělá je fakt výborně) a zeptala jsem se jí, jak shání citron. A používá ten normální, co je běžně dostupný v obchodu a chemicky ošetřený. Vzhledem k tomu, že se mi za ta léta konzumování vánoček a jiných babiččiných dobrot, nic strašného nestalo. A taky vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že se používají spíš jemnější chemikálie než v dobách mého komunistického dětství, tak jsem se na shánění bio citronů vykašlala. Takže citron jsem začala používat normální, jen ho před použitím pořádně umyju v teplé vodě a drhnu ho tou drsnou stranu houbičky (bez jaru, beru pokaždé novou:)).

Co se týče vybavení, tak chtějí koláčové formy o průměru 10cm, tj. formy na tartaletky. Přílohou časopisu zatím tyhle formičky nebyly (ale měly by být, jednou...), tak jsem použila svoje kovové, které jsem si nedávno pořídila.

Příprava

Udělala jsem těsto dle receptu a dala jsem ho chladit na 30 minut do lednice. Vymazala a vysypala jsem si formičky. Jakmile uplynulo 30 minut na chlazení těsta, tak jsem mohla přejít k dalšímu kroku - válení a dávání těsta do formiček.

Při válení těsta mějte pomoučený vál, válejte do všech směrů a co je důležité - netlačte na váleček až moc, jinak si tím tlakem přilepíte těsto k válu. Pokud to půjde, snažte se těsto na válu sem tam otočit, zamezíte tím tomu, aby se přilepilo na vál. Těsto jsem vyválela tak na 2-4mm.

Pokud Vám z těsta zbudou nějaké odřezky, tak s jejich zpracováním neváhejte. Teplo tomuhle těstu fakt nedělá dobře. Povedlo se mi znovu vyválet první várku odřezků, s druhou už to nešlo, musela bych dát těsto znovu do lednice zchladit. 

Dávka těsta by celkem vyšla na cca 8-9 tartaletek. Já mám jen 6 formiček, přidala jsem k nim ještě formičky na malé košíčky, protože mi bylo líto zbytek těsta vyhodit. Nicméně poté, co jsem zjistila, že už se s druhou várkou odřezků pracovat nedá, tak jsem to vzdala. Výsledný počet koláčků - 6 koláčků velkých (forma na tartaletky), 3 pidikoláčky (forma na košíčky).

Těsto jsem do formiček natlačila přesně na výšku formiček, ale při pečení se stáhlo. Příště nechám těsto tak o 2mm přečuhovat. Těsto jsem hustě propíchala vidličkou a dala na 30 minut do ledničky. Než se těsto vychladilo, připravila jsem si citronovou náplň, nastříhala pečící papír a připravila fazole na pečení naslepo. 

Do směsi cukru a vody jsem dala moc vody, takže pastu to nepřipomínalo ani náhodou, byla to prostě špinavě bílá voda. Díky tomu, kolik vody jsem dala do "pasty", tak mi nezbyla skoro žádná na svaření citronové kůry a hned, jak to začalo trochu bublat, jsem to musela odstavit.

Slila jsem směs z hrnce do "pasty" a pokusila se míchat do hladka. Tohle ale bylo kapku divný. Jak můžu do hladka míchat něco, v čem je nastrouhaná kůra? Musí tam přeci být z logiky věci kousky té kůry. Tak jsem na to tak koukala a nakonec jsem vzala tyčový mixer. A za pár pulsů jsem měla hladkou směs.

Vrátila jsem směs zpět na sporák, zhoustla skoro okamžitě. Trochu mě překvapilo, jak byla bledá. Na obrázku byla mnohem žlutější. Jakmile jsem ale přidala žloutky, tak jsem pochopila, že není žlutá od citronové kůry, ale právě od žloutků. Pak už jsem jen zašlehala citronovou šťávu a máslo (bylo jen povolené, nerozpouštěla jsem ho) a nechala chladnout. 

Během prvních 15 minut pečení naslepo jsem vyšlehala sníh. Z makronek jsem zvyklá přestat šlehat hned, jakmile je sníh hotový (otočím mísu a když nic nevypadne/nevytéká je hotovo) a dělá ještě dost měkké špičky. Tady by asi bylo lepší, kdyby byl sníh tužší, aby se pak dal lépe tvarovat, resp. držel tvar.

A pak už začal relativně cvrkot. Rychle vyndat papír s fazolema, dát na dalších 5 minut péct. Vyndat z trouby, nandat citronový krém (dávala jsem ho na celou výšku formy), rozprostřít a vytvarovat sníh a šup s tím zpátky do trouby. Pozastavím se chvíli u toho sněhu. Nejlépe se mi osvědčilo polévkovou lžící nandat sníh na koláček, rozprostřít ho v cca stejně vysoké vrstvě po celém koláčku a pak druhou stranou čajové lžičky vytáhnout špičky.

Náplň i sníh mi vyšli akorát na 6 tartaletek a 3 malé košíčky. Pokud byste dělali opravdu těch 8-9 tartaletek, na které vyjde těsto, tak byste museli náplň i sníh udělat z většího množství surovin (odhadem navýšit tak o 1/3).

Obvykle moje trouba peče déle, než je uvedeno v receptu, ale ne v tomto případě. Za 10 minut byly koláčky upečené, resp. sníh byl zlatý, což měl mít ukazatel hotových koláčků.

Ortel

Koláčky byly naprosto super a jen se po nich zaprášilo. Měkoučký slaďoučký sníh a pod ním kyselý krém vonící a chutnající po citronu. Vše zabalené ve velice chutném křehkém těstě. Popravdě už si nepamatuju, kdy jsem naposledy upekla něco, co nevydrželo ani 24 hodin. Určitě koláčky do svého pečícího programu zařadím, protože byly fakt skvělý.

Počet zobrazení (10735)/Komentáře (2)

2 komentář(e) ke článku "Citrónový sněhový koláč"

12
0

denisko

07.02.2013 11:16

Je to moc hezký a vypadá to chutně.

P.S. - Velikonoční speciál bude stát 299 KČ !!!

To je kapánek moc.


0
0

Lucka D.

11.02.2013 7:36

Taky to moc chutné bylo, fakt si nepamatuju, kdy naposledy jsme neměli chuť se dělit:)))

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář